Aktuality

Podzimní příměstské tábory s knihovnou

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2021 nabízí Městská knihovna Louny příměstské tábory během podzimních prázdnin 27. - 30. října. Příměstské tábory jsou v nabídce 2: jedne v knihovně a jeden v Klub(ovně) Luna. Obě aktivity jsou zpoplatněny.

Vracení vstupného za Knihovnický ples 2020

Tanečnice, tanečníci,

v oddělení studovny MKL si můžete oproti vstupence vyzvednout vrácené vstupné za nerealizovaný 7. knihovnický reprezentační ples (původně plánovaný na 10.10.2020).

 

Vaše knihovna

 

Změna otevírací doby od září

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

od 1. září se Městská knihovna Louny vrací ke své původní (předcovidové) otevírací době. Pro ty, kteří si zvykly chodit do knihovny během pondělního dopoledne, bude připravené okénko.

Dále si dovolejeme čtenáře a návštěvníky informovat, že v pondělí 30. srpna bude knihovny uzavřena (sanitární den).

 

Jan Bořil vystavuje

Kladenský výtvarník Jan Bořil vystavuje během prázdnin v Lounech – výstava (celkem 30 obrazů) je rozdělena do dvou částí - jedna je umístěna v pavilonu A (1. patro) Masarykovy sady, druhá část přímo v knihovně na Mírovém náměstí. Výstava potrvá do 25. srpna, milovníci moderního umění si obrazy mohou i zakoupit, a tím podpořit živé umění, které v pandemických časech velmi trpí.

Jak se dělá detektivka

Pokud jste během týdne 12. – 16. července navštívili v Lounech Masarykovy sady, zejména pavilon A, mohli jste se stát svědkem zločinu a to nejen jednoho. V prostorech pavilonu se sice převážně vraždilo a loupilo, ale probíhaly zde i výslechy, zkoumání stop a sestavování profilu zločince. Konal se zde, pod záštitou Městské knihovny Louny, příměstský divadelní tábor s názvem Jak se dělá detektivka.

Když knížky potěší

391 – je to jen číslo, ale co dokáže udělat radosti! Tak právě tolik knížek připravila Městská knihovna Louny spolu se svými čtenáři a návštěvníky pro děti z dětských domovů a dalších sociálních zařízení.

Jiří Jedlička (1921-2010)

30. června 2021 uplynulo 100 let od narození Jiřího Jedličky, který byl v letech 1948-1981 ředitelem lounské knihovny. Pod jeho vedením začala knihovna vzkvétat a stala se kulturní oázou v Lounech.

Vítání prvňáčků mezi čtenáře

Blížící se konec školního roku a uvolnění situace ve společnosti – to vše předznamenalo možnost uskutečnit pro letošní žáky prvních tříd „pasování prvňáčků na čtenáře“. Jedná se o tradiční akci, kterou pro školy organizuje Městská knihovna Louny. Při tomto slavnostním setkání jsou dětem milými průvodci patroni knihovny – Dobroslav Sečtělý, rytíř Řádu krásného slova, a knihomolka Jolka.

Štěstí má mnoho podob (a nejen v literatuře)

Známe vítěze!

První ročník literární soutěže pořádaný Základní uměleckou školou Louny a Městskou knihovnou Louny je za námi. Lektorský sbor, určený pro první kolo, ve složení Oksany Kaplanové ze ZUŠ Louny a Johany Proškové z MKL neměl snadný úkol, celkem se sešlo na 190 textů – na téma Štěstí – ze všech koutů České republiky a nutno dodat, že se jednalo o texty chytlavého a osobitého charakteru. Z mnoha příspěvků byla znát téměř hmatatelná radost z tvorby a možnosti jejího sdílení s ostatními. Po dlouhém vybírání se lektorky rozhodly pro tyto postupující do druhého kola.

Zpráva o krajském kole recitační přehlídky Dětská scéna 2021

Vloni se recitační přehlídky nekonaly, je šílená, sci-fi, doba. Kdyby nám ji nějaký blázen před časem popisoval, a tvrdil, že v ní budeme žít, nevěřili bychom. Přes své nejrůznější výhrady k různým těm on-line (přednes je o kontaktu, komunikaci, setkání, dialogu!), unavená tím loňským prázdnem, jsem se nakonec nadšeně jako lektorka účastnila nejen seminářů, ale i několik recitačních přehlídek on - line. Každá probíhala poněkud jinak a nyní se pokusím podat zprávu o

ZÁPIS STUDENTŮ TŘETÍHO VĚKU

Přihláška ke studiu pro zájemce během letních měsíců projektu Třetí věk - "ŠKOLA V PŘÍRODĚ". V nabídce jsou vybrané předměty vyučované prezenční formou.

Ukončení linky na pomoc s registrací na očkování

Činnost linky na pomoc s registrací na očkování byla ukončena v úterý 18. května. Linka fungovala nepřetržitě 4 měsíce ve všední dny od 9 do 17 hodin a za celou dobu se vyřídilo na 5000 telefonátů. Městská knihovna Louny pomáhala s registrací s polečně s Vrchlického divadlem a Městským infromačním centrem.

Knížky do dětských domovů

Asi každý z nás zažil pocit, když jsme někomu udělali radost. Rozzářené oči, překvapení a štěstí. A někdy k tomu stačí opravdu jen málo. Stejně tak je to s Knížkami do dětských domovů. Projekt vznikl v loňském roce jako reakce na přání dětí, které v domovech žijí. Jeho cílem je vykouzlit úsměv na jejich tvářích. I Vy můžete přispět k tomu, aby měly větší možnost ponořit se do rozmanitých příběhů či vyhledávat zajímavé informace.

O knihovně na ČRo Vltava

Poslechněte si cyklus rozhlasových reportáží o vybraných českých knihovnách a jejich aktivitách nejen během pandemie. Jednou z knihoven je i Městská knihovna Louny.

Kosmas cena čtenářů

Hlasujte pro svou nejoblíbenější knihu roku 2020! Hlasovat je možné pro původní české beletristické knihy s datem prvního vydání v roce 2020. Vítězná kniha bude oznámena v rámci vyhlášení výročních knižních cen Magnesia Litera 8. června 2021 v přímém přenosu ČT/Art. 500 vylosovaných čtenářů získá od knihkupectví Kosmas poukázku na nákup knihy v hodnotě 200 Kč.

Vybralo se 37 telefonů

Děkujeme všem návštěvníkům knihovny, kteří se mezi 1. březnem a 22. dubnem zapojili do sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů. Celkem se vybralo 22 přístrojů a 15 dalších elektronických součástek.

Veleúspěšné Štěstí

Literární soutěž, kterou vyhlásila ZUŠ Louny a Městská knihovna Louny, je v cíli prvního ročníku. A to velmi úspěšně. Celkem 190 textů z celé republiky, napříč věkovými skupinami. Navíc úroveň textů dosahuje značné literární kvality. Pro organizátory je to velká motivace pro další ročníky a podobné aktivity.

Čas pro přírodu - zapojte se i Vy

Zapojte se u příložitosti Dne Země mezi 1. 3. a 22. 4. 2021 do sběru starých a nepotřebných mobilů. Sběrné místo najdete v naučném oddělení (okénko pro příjem knih).

Edukační materiály k nemoci covid-19

Pandemická situace trvá už rok, a tak jsme v pražském výboru přemýšleli, jak bychom mohli ostatním pomoci. Nabídli jsme pomoc našim individuálním členům a nasdíleli nějaké edukační materiály. Třeba se Vám taky budou hodit.

On-line semináře SVĚT MÉDIÍ

Seminář otevírající témata jako jsou fake news, (ne)pravdy v médiích, konspirační teorie, ovlivňování veřejnosti apod. Tedy témata, která právě v současné době jsou velice aktuální. Přihlašte se prostřednictvím e-mailu kunc@mkl.cz.

Příměstské tábory s lounskou knihovnou

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2021 nabízí v měsících červenci a srpnu kMěstská knihovna Louny v rámci Klub(ovny) Luna a Parku Louny příměstské tábory. Stejně jako v roce 2020 budou v nabídce i tematicky zaměřené týdny. Obě aktivity jsou zpoplatněny.

Zápis studentů Třetího věku

Přihlášky ke studiu pro jednotlivé ročníky do letního semestru školního roku 2020/2021 projektu Třetí věk. V nabídce jsou pouze předměty vyučované distanční formou. Nabídku předmětů pro letní semestr 2020/2021 vyučovaných distanční formou najdete na www.mkl.cz/tretivekonline.

 

Pomoc s registrací na očkování

Nabízíme pomoc našim čtenářům s registrací na očkování proti viru SARS-CoV-2.

Čtenáři mohou volat na linku 734 521 903 ve všední dny v čase 9-16 hodin.

Obchůdek Jeroným

Obchůdek Jeroným je tu pro Vás i přes zavření knihovny. Zboží jsme přesunuli do oknen knihovny a zakoupit ho můžete u výdejního okénka nebo na e-mailu berankova@mkl.cz.

Přechod MKL na knihovní systém Tritius

Městská knihovna Louny (MKL) v pondělí 14. prosince 2020 přechází na knihovní systém Tritius – katalogizační informační systém nové generace, který podporuje Koncepci rozvoje knihoven v České republice a je nástupcem knihovního systému Clavius. Ten MKL používala od roku 2001.

Den pro dětskou knihu 2020

Letos nemohly děti za námi na akci Den pro dětskou knihu, tak nám nahrály alespoň vzkaz. Mrkněte na pozdravy dětí ze 14 mateřských škol z Loun a okolí.

Recitační přehlídky 2021

Termíny postupových recitačních přehlídek v Městské knihovně Louny v roce 2021. Informace budou postupně aktualizovány.

Hledáme kolegu / kolegyni

Městská knihovna Louny vypisuje výběrové řízení na pozici

 

SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE

Provoz knihovny od 3.12.2020

Od čtvrtka 3. 12. 2020 je epidemilogická situace hodnocena na úrovni stupně PES 3, z toho vyplývá, že pro provoz knihoven platí:

 


  • roušky
  • ruce - dezinfekce
  • rozestupy 2 metry
  • omezený počet osob v jednotlivých odděleních najednou: beletrie 11, naučná 7, studovna 4, dětské 5, hudební 4, kavárna Jeroným 10

Kup knihu k Ježíšku

Projekt Moravské zemské knihovny spolu s krajskými knihovnami pro motivování veřejnosti k nákupu knih před Vánoci, ideálně přes e-shopy nakladatelů, a jejich darování pod stromeček.

Provoz knihoven od 23.11.2020

V týdnu od 23. 11. 2020 je epidemilogická situace hodnocena na úrovni Stupně 4, z toho vyplývá, že pro provoz knihoven platí: pouze výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko.

Knihy trochu jinak

Projekt, který se snaží pomáhat studentům najít si cestu k literatuře. Snaží se změnit jejich dosavadní pohled na povinnou četbu a snaží se jim ukázat, že čtení je "cool".

Dobrovolníci pro Ústecký kraj

Regionální dobrovolnické centrum pro Ústecký kraj shání dobrovolníky pro nemocnice, domovy pro seniory nebo lidi doma v nouzi.

KNIHOVNA UZAVŘENA

 VÁŽENÍ ČTENÁŘI A NÁVŠTĚVNÍCI,

 Z DŮVODU VLÁDNÍCH OPATŘENÍ

JE MĚSTSKÁ KNIHOVNA LOUNY

OD 22. ŘÍJNA. 2020

DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA.

 

Knižní kecka Jana

Ahoj holky a kluci,

nudíte se? Nevíte po čem sáhnout? Pak pro vás máme báječnou zprávu. Mrkněte na upoutávku knižní kecky Jany. Proč? No přece, abyste zjistili, co vám nabídne a mohli jste na to reagovat.

Knihovny on-line

Knihovny jsou branou k informacím. Obsahují množství dokumentů, které si můžete půjčit. Zároveň jsou knihovníci schopni pomoci vám nalézt potřebné informace nejen ve fondech knihoven, ale také na internetu. Pod hlavičkou portálu Knihovny.cz a za přispění partnerských projektů vznikl i web ONLINE.KNIHOVNY.CZ, jehož cílem je soustředit na jednom místě elektronické zdroje, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online z pohodlí svého domova.

TÝDEN KNIHOVEN : voucher na e-knihy

V průběhu celostátní akce Týden knihoven (5. - 11. 10. 2020) získají všechny knihovny možnost rozdávat svým čtenářům vybrané e-knihy zdarma.

Prázdninová pohlednice

Každé léto jsme zvědavi, kde naši čtenáři cestují a jak si užívají léta. Proto jsme vyzvali naše čtenáře a čtenářky, aby nám ze svých cest poslali pohled. Abychom je nalákali a trochu motivovali, slíbili jsme, že vybrané pohlednice odměníme pěknou knížkou.

Bezpečná! Městská knihovna Louny

Bezpečnost, to je hlavní motiv nadcházejících dní. Městská knihovna Louny se snaží nabízet služby svým čtenářům v každé situaci tak, aby se cítili bezpečně. Co nejméně omezit provoz, přijímat smysluplná opatření, chránit čtenáře a zaměstnance, to je úkol příštích dnů.

Knihovnický ples ZRUŠEN

Milé tanečnice, milí tanečníci, sponzoři a donátoři, přátelé,

s politováním Vám sdělujeme, že jsme se, vzhledem k současné situaci, rozhodli zrušit 7. reprezentační ples knihovny, který byl z březnového termínu přeložen na 10. 10. 2020.

Vracení knih v případě karantény Covid-19

Vážení čtenáři,

pokud se Vás týká karanténa spojená s onemocněním Covid-19, a máte v tomto termínu vrátit vypůjčené dokumenty, pak zavolejte na telefonní číslo do oddělení studovny (734 521 903) anebo pište na e-mailovou adresu kunc@mkl.cz.

 

Exkurze Třetího věku - NOVÉ TERMÍNY

Milé studentky a studenti (nejen) českopisu,

dovolte mi Vás opětovně pozvat na exkurze českopisu v letním semestru 2020. V minulém týdnu jsme konečně domluvili náhradní termíny za všechny nerealizované exkurze a můžete se těšit:

Katalog lekcí 2020/2021

Katalog lekcí, besed a projektů pro mateřské, základní a střední školy pro školní rok 2020/2021 nově k dispozici.

Léto v Klub(ovně) Luna

Milé děti, vážení rodičové,

v měsících červenci a srpnu nabídne MKL v rámci Klub(ovny) Luna tradiční příměstský tábor, nově také tematicky zaměřené týdny. Obě aktivity jsou nově zpoplatněny.

 

Třetí věk - obnovení výuky

Milé studentky a studenti,
na základě rozhodnutí vlády mohou knihovny za dodržení dostatečné vzdálenosti mezi lidmi a přísných hygienických podmínek opět organizovat vzdělávací a kulturní akce. Brány projektu Třetí věk se pro Vás po 2 měsících opět otevírají. Předměty se budou postupně obnovovat od 25. května. Nové rozvrhy s náhradními termíny výuky najdete pod odkazem dole v článku.

 

Spolek rodáků a přátel města Loun a okolí - květen

Vážení členové,

výbor Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí Vás upozorňuje na následující informace o úpravách v zajištění naší činnosti z důvodů nařízení vlády ČR a epidemiologické situace v ČR.

 

Obnovený provoz knihovny od 4.5.

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

v souladu s nařízením vlády z 23. 4. 2020 byly některé knihovnické služby obnoveny od 27. 4. Vzhledem k naplánované práci (malování, vnitřní revize fondu, změny v prostorovém uspořádání knihovny) a rovněž k nekompletním metodickým pokynům MK ČR a po dohodě se zřizovatelem pouze prostřednictvím výdejového okénka a provizorního místa před knihovnou pro vracení knih.

 

OD PONDĚLÍ 4. 5. 2020 BUDE KNIHOVNA ZNOVU OTEVŘENA, PROZATÍM V OMEZENÉM REŽIMU.

 

Otevření knihovny

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

dne 23. 4. došlo k zásadní změně v termínu otevření knihoven. Původní termín 8. 6. byl z nepochopitelných důvodů změněn na 27. 4. Městská knihovna Louny vzhledem k naplánované práci (malování, vnitřní revize fondu, změny v prostorovém uspořádání knihovny) a rovněž k nekompletním metodickým pokynům MK ČR a po dohodě se zřizovatelem sděluje, že od 27. 4. do 3. 5. bude fungovat v omezeném režimu.

Uzavírka knihovny - aktuální informace

Vážení čtenáři,

vzhledem k pokračujícímu nouzovému stavu trvá uzavírka knihovny do odvolání.

Veškeré dokumenty automaticky knihovna prodlužuje, nereagujte na předupomínky a upomínky (systém je generuje automaticky).

Spolek rodáků a přátel města Loun a okolí

Vážení členové Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí,

v souladu s nařízením vlády ČR o prodloužení mimořádných opatření i omezení volného pohybu osob do 11. dubna 2020, se nebudou konat členské schůze Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí v termínech:

Veselé Velikonoce

Milé čtenářky a čtenáři,

přejeme Vám Veselé, letos trochu neobvyklé, Velikonoce. Ležte, čtěte, jezte, pijte, odpočívejte a roušku noste.

Vaše knihovna

 

Třetí věk za školou

Jako reakci na aktuální situaci spojenou s uzavřením knihovny MKL spustila projekt Třetí věk za školou. Na webu www.mkl.cz/treti-vek/treti-vek-za-skolou budou pravidelně každý týden zveřejňovány nepovinné úkoly, cvičení, kvízy, dotazníky, texty k zamyšlení, návod na cvičení, zajímavé odkazy aj. od lektorů projektu Třetí věk.

Magnesia Litera 2020

Vážené čtenářky a čtenáři,

byly vyhlášeny nominace na Magnesii Literu 2020. Má ji Zábranský, Čornej i Vácha. Kopletní seznam najdete ZDE.

Informační leták seniorům

Přehledný informační leták pro osoby starší 70 let věku, kterým vláda po dobu nouzového stavu doporučila, aby nevycházely ze svých obydlí. Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo 24. března s distribucí informačních letáku seniorům. Leták naleznete ZDE (2,43 MB).

 

#knihovnyprotiviru

I když jsou všechny knihovny zavřené, mají i v těchto časech stále co nabídnout. V reakci na obrovskou poptávku po elektronických zdrojích dostupných na dálku byl spuštěn webový průvodce #KnihovnyPROTIviru (https://protiviru.knihovny.cz), který chce lidem usnadnit hledání i výběr.

Turistická sezóna v Dolním Poohří začne bez oslav

Slavnostní zahájení turistické sezóny v Dolním Poohří, které bylo letos naplánováno na 4. dubna do Perštejna na Chomutovsku, se kvůli mimořádné situaci v České republice neuskuteční. S přicházejícím jarem však mohou turisté do přírody v Dolním Poohří vyrazit i bez slavnostního startu. Omezení pohybu se parků a přírody netýká.

Vysokoškolákům knihy online

Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dnes v dopoledních hodinách se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Krizová linka Ústeckého kraje

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

od pátku 13. března 2020 byla Ústeckým krajem zřízena "Krizová linka Ústeckého kraje" primárně určená pro zdravotní a sociální služby. Je dostupná v době od 8 do 17 hodin včetně víkendů. Telefonní číslo je 475 657 600.

Siberia – život na Sibiři

V pátek 6. března v rámci celostátní akce „Březen – měsíc čtenářů“ proběhla v MKL další zajímavá beseda z cyklu „Lounští cestovatelé sobě“.

Knihovna je majákem Vašeho života

Heslo lounské knihovny znovu nabývá na síle! S knihovnou nezabloudíte, knihovna je, a bude, majákem Vašeho života. Uzavření knihovny v rámci nařízení při stavu nouze ještě neznamená, že utichnou veškeré aktivity. Knihovníci přecházejí do režimu poskytování e-služeb experimentálního charakteru. Snaží se udržet kontakt se svými čtenáři, zabavit děti, ulehčit lidem situaci, která nastala, podporovat optimistickou náladu a zdravou mysl.

KNIHOVNA UZAVŘENA

Na základě rozhodnutí Vlády ČR ze dne 12. 3. 2020 o vyhlášení nouzového stavu je

MĚSTSKÁ KNIHOVNA LOUNY A VŠECHNY JEJÍ PROVOZY NA 30 DNÍ UZAVŘENA.

Veškeré akce MKL v tomto období se nekonají.

Řekni babičce…

Řekni babičce, dědovi, sousedce v letech… prostě všem, kteří si zprávu na facebooku o nové službě knihovny nepřečtou. Knihovna nabízí službu dovážky knih do domácnosti všem, kteří nemohou (nebo nechtějí) momentálně osobně přijít.

Beseda s autorkou knih Sláma v botách 2

Stejně jako v roce 2012 (Noc v knihovně) a 2016 (Republiková čítárna), i letos MKL využila „den navíc“. V sobotu odpoledne se v kongresovém sále sešli příznivci čtení a zahradničení. Hostem byla lounská rodačka, blogerka a spisovatelka Veronika Kyčera Kučerová, která historky „ze zahrady a kuchyně“ již několik let publikuje na internetové stránce www.slamavbotach.cz.

Pocta českým autorům

Městská knihovna Louny (MKL) zve na Literární odpoledne. Milovníci krásné prózy a poezie se mohou přijít seznámit s životem a tvorbou osobností ze světa literatury. Každou první středu v měsíci, v oddělení naučné literatury, přednes vybraných děl.

Otevřený literární seminář s Lidmilou Kábrtovou

Současná česká autorka oblíbených knih Koho vypijou lišky a Místa ve tmě se představí čtenářům v pondělí 2. března v lounské knihovně. Otevřený literární seminář proběhne dopoledne od 10 do 12 hodin. Ke studentům projektu Třetí věk, kteří absolvují seminář v rámci svého programu, se mohou přidat další zájemci.

The Tap Tap načerno

Od února je v galerii Městské knihovny Louny k vidění výstava The Tap Tap načerno s podtitulem Turné černého humoru 2016. Výstavy poprvé uspořádal spolek TAP, autory vtipů jsou Douša, Fefík, Hrdý, Koštýř, Rakus, Setík, Vrána - autoři časopisu Sorry. Výstava bude v knihovně viset ještě v březnu a dubnu, pro každý měsíc pak budou panely obměněny.

Masopustní veselice

Dne 23. února se opět po roce bude konat v Lounech na Mírovém náměstí masopustní veselice. Akce se tento rok nekoná v úterý, jak bylo zvykem, ale v neděli od 10 do 17 hodin. Program bude bohatý. V 10 hodin mohou zájemci navštívit dílničku pro děti, kde si zájemci vyrobí masku. Po obědě, ve 14:30, bude Jan Mareš, ředitel lounského archivu, o masopust povídat. Obě tyto akce se budou konat přímo v budově Městské knihovny Louny.  A finálový program, masopustní veselice, proběhne od 17 hodin na Mírovém náměstí, kde zábavu zajistí divadlo Mazec. Bude se zpívat, tančit, jíst i pít.

Advent v pavilonu A

Louňané se během následujícího období mohou těšit na řadu adventních programů v centru města i mimo něj.

Také lounský park zažije adventní náladu. Pavilon A bude mimořádně otevřen v sobotu 7. prosince od 10.00 do 17.00 hodin, a to nejen kavárna, která se zaměří na zimní sortiment, ale především velký sál, kde proběhne adventní akce knihovny ve spolupráci s několika spolky a partnery. Program bude zaměřený na děti i dospělé, zábavu zde najdou celé rodiny.

Nová edice pohlednic

Městská knihovna Louny má od tohoto týdne novou edici pohlednic k prodeji. Cena za kus bude 10 Kč. Prodávat budeme v oddělení beletrie, studovny a kavárně Jeroným od 2. prosince.

Velmistr Sergej Movsesjan hrál v Lounech

Šachový klub Louny spolu s Městskou knihovnou Louny uspořádal v pavilonu A na Výstavišti šachovou simultánku s mezinárodním velmistrem Sergejem Movsesjanem. Zúčastnili se jí dospělí hráči a mládežníci lounského šachového klubu a šachových klubů z regionu.

Slavkovský les – Krásno a okolí

Bonusová prázdninová exkurze pro studenty Třetího věku

Poslední srpnový týden připravila MKL bonusovou prázdninovou exkurzi pro studenty Třetího věku. Cílem exkurze byl tentokrát Slavkovský les – geomorfologický celek v severní části Karlovarské vrchoviny, a město Krásno. Polovina výpravy navštívila zaniklý cínový Důl Jeroným na území obce Rovná, který se svojí ojedinělou zachovalostí a rozlehlostí řadí mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Evropě. Dochovaly se v něm impozantní středověké komory a důkazy dobývacích metod, a to vše v původní podobě. Hlubinná těžba zde probíhala již ve 14. století.

Knihovny mají dnes narozeniny, na té lounské vlaje státní vlajka

Louny, 22. 7. 2019 : Právě dnes si knihovny v celé České republice připomínají století od schválení přelomového dokumentu, zákona o knihovnách. Zákon o veřejných knihovnách obecních byl schválen Národním shromážděním 22. července 1919 s účinností od 30. 7. 1919. Jako přelomová se ukázala povinnost pro každou větší obec zřídit veřejnou knihovnu „na doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“. Díky tomu má dodnes Česko jednu z nejhustších sítí knihoven na světě.

Národní dotační zdroje

Svaz měst a  obcí a Ministerstvo pro místní rozvoj vydaly publikaci Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce"

Pohár tří královských měst

Tak to máme konečně za sebou. Po skoro roční přípravě, proběhla včera lounská část Poháru tří královských měst. Takřka stovka modelářů předvedla veřejnosti na 300 plastikových modelů a 150 modelů z papíru. Před papíráky jsme smekli. To už nejsou modely, co známe z ABC. Dnešní papírové stavebnice se od plastikových, ve výsledku, moc neliší.

Dětská scéna Louny 2019

Dětská scéna Louny 2019 (sobota - neděle 26. - 28. dubna 2019) - krajská přehlídka sólových recitátorů Ústeckého kraje s postupem na celostátní přehlídku ve Svitavách.
Je mi jasné, že recitujícím dětem je jedno, kdo je pořadatelem přehlídky. Chtějí se cítit dobře a uvolněně, a aby se jim přednes povedl. Mně však při putování za dětským přednesem napříč republikou připadá zajímavé, jak proměnliví jsou pořadatelé, kteří dětem podmínky pro potkání s přednesem připravují. Například v Českém Krumlově se sice recitovalo v  historických prostorách knihovny, ale nadšenci, kteří vše zajišťovali, byli pracovníky Domu dětí a mládeže, včetně pana ředitele, který akci velmi mile a zasvěceně zahájil. V Olomouci zase převážná organizační tíž ležela na bedrech pedagožek ze ZUŠ, nutno však uznat, že i pracovník DDM byl přítomen a vykonával potřebné úkoly, převážně finančního charakteru. V Pardubicích jsem zato nikoho z DDM za dlouhá léta, kdy mám možnost dětská recitační setkávání navštěvovat, nepotkala (vím však, že zajišťuje okresní kola, na krajských se podílejí zřejmě jen finančně), o vše se stará, též obětavě, Krajská knihovna v Pardubicích oddělení regionálních a kulturních služeb. Musí přitom hledat a využívat cizí prostory, knihovna sama vhodné nemá.

Od divadla k přednesu

Od pátku 26. 4. do neděle 28. 4. hostila Městská knihovna Louny krajskou přehlídku dětského divadla společně s krajskou přehlídkou dětských recitátorů pod názvem Dětská scéna 2019. Mladí divadelníci měli možnost představit svůj um v prostorech pavilonu A na lounském výstavišti. Celkem se divákům předvedlo devět souborů. Všechna představení byla originální a osobitá. 

Fotografická soutěž Poohří vaším objektivem

Touláte se Dolním Poohřím? Pak nezapomeňte na svých cestách fotit! Od jara do podzimu potrvá už pátý ročník fotografické soutěže Poohří vaším objektivem. Nekrásnější snímky se pak objeví na kalendářích pro rok 2020.

12. ročník masopustního průvodu

Oslavy letošního masopustu jsou již za námi. Také Městská knihovna Louny se do nich aktivně zapojila. V pondělí 4. 3. připravila pro mladší školáky dopolední program s názvem Hody, půsty, masopusty. Masopustní masky, písař, turek, kat a střapáč, jim zajímavou formou přiblížily původ a zvyky, které se vážou k této tradiční lidové zábavě. Beseda byla doplněna snímky různých masek a aktivit, které můžeme vidět právě během masopustu. Závěrem si pak děti vyrobily maškarní škrabošky, aby se tak připravily na úterní masopustní průvod městem, který jako každoročně uspořádala Městská knihovna Louny ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, Městem Louny, spolkem Lounští Lounským, Spolkem paní, dam a dívek a lounskou farností.

Den s audioknihou 24. ledna

Městská knihovna Louny se pravidelně již několik let zapojuje do celostátní akce „Den s audioknihou“. I letos bude 24. ledna v knihovně připravena aktivita pro děti i dospělé. Ve vestibulu knihovny bude na tento den „otevřeno“ hudební oddělení s ukázkou všeho, co nabízí.

Plán akcí na rok 2019

Vážení čtenáři a návštěvníci akcí knihovny,

na stránce Plán akcí na rok 2019 najdete rozpis pro jednotlivé měsíce. Pro případné změny v termínech akcí sledujte pravidelně na obvyklých informačních kanálech Městské knihovny Louny, Klub(ovny) Luna a Parku Louny.

Změna programu vyhrazena.

 

MKL městskou knihovnou roku 2018 ve své kategorii

Celá knihovnická obec se sešla v úterý 9. října v Zrcadlové kapli Národní knihovny na slavnostním předávání cen Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2018“ – pro knihovny v malých obcích – a SKIP, který uděluje cenu „Městská knihovna roku 2018“ – pro knihovny působící ve městech, která mají 5 000 a více obyvatel.  Obě ceny se udělují k ohodnocení dlouhodobých zásluh za rozvoj knihovnictví a mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Nová výstavka v knihovně představuje lidi, kteří se nebáli postavit minulému režimu

Příběhům obyčejných lidí, které výrazným způsobem postihlo bezpráví komunistického režimu, se věnuje výstava s názvem Z místa, kde žijeme 2017. Portréty dvanácti statečných pamětníků, kteří se nebáli režimu aktivně postavit, a pak byli vězněni, vyhazováni z práce nebo jinak perzekuováni, jsou od závěru září umístěny v galerii Městské knihovny Louny.

S knížkou do života

V letošním roce se Česká republika připojila k mezinárodnímu projektu „Bookstart“. Ten již řadu let probíhá cca ve 20 zemích světa.

Změna výpůjční doby pro rezervované dokumenty

Vážení čtenáři,

aby se k Vám dostaly rezervované novinky dříve, vejde od 1. července 2018 v platnost změna Knihovního řádu MKL týkající se výpůjční doby pro rezervované dokumenty.

Knihovna - věc veřejná

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Sdružení knihoven ČR
a Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem
vás srdečně zvou na veřejnou panelovou diskuzi

Knihovny dětem

Knihovna, knihovnice a knihovníci, děti, knížky a prima nálada – tak by se dala popsat Medzinárodná prehlieadka knižničných podujatí pre děti a mládež v Popradě. Akci organizoval Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešově.

GDPR v MKL - nové dokumenty

Pro uživatele Městské knihovny Louny jsme připravili od 25. května 2018 některé nové dokumenty, které souvisí s účinností nového Nařízení EU 2016/679 (obecné nařízení o ochraně osobních údajů), známé jako GDPR.

První Burza psychosociálních služeb v Lounech

Dne 27. 2. 2018 se v prostorách Městské knihovny Louny uskutečnila Burza psychosociálních služeb v Lounech. Burzu pořádala lokální síťařka pro ORP Louny Bc. Monika Křenková, z projektu Ministerstva práce a sociálních věcí “Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“. Na burze se 12 psychosociálních služeb prezentovalo pracovníkům mateřských, základních a středních škol. Cílem setkání bylo získání přehledu o dostupných službách, které by školní pracovníci využili při práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, na něž se projekt zaměřuje. Jednotlivé organizace představili školám své služby a nastínily jim možnosti spolupráce. Školy tak měly možnost poznat dostupné služby v lokalitě, získat potřebné informace, kontakty a nastartovat vzájemnou spolupráci.

Setkání starostek a starostů obcí našeho regionu v MKL

V úterý 23. ledna se v Městské knihovně Louny sešli starostky a starostové obcí našeho regionu, kde jsou místní lidové knihovny a kde Městská knihovna Louny jako jedna z osmi pověřených knihoven Ústeckého kraje zajišťuje poradenskou a konzultační činnost. Pod Městskou knihovnu Louny patří 25 místních lidových knihoven s 8 pobočkami a 4 profesionální knihovny (Podbořany, Postoloprty, Peruc a Kryry).

Spolek Lounští Lounským vydává veselou knížku Sláma v botách

Humor, zahrada, recepty, život – tak zní podtitul humorné knížky Sláma v botách, kterou tento čtvrtek vydává spolek Lounští Lounským s přispěním Městské knihovny Louny. Autorkou knižní novinky je lounská rodačka, maminka a zahradnice Veronika Kyčera Kučerová, která historky „ze zahrady a kuchyně“ již několik let publikuje na internetové stránce slamavbotach.cz.