Aktuality » 12. ročník masopustního průvodu

12. ročník masopustního průvodu

Oslavy letošního masopustu jsou již za námi. Také Městská knihovna Louny se do nich aktivně zapojila. V pondělí 4. 3. připravila pro mladší školáky dopolední program s názvem Hody, půsty, masopusty. Masopustní masky, písař, turek, kat a střapáč, jim zajímavou formou přiblížily původ a zvyky, které se vážou k této tradiční lidové zábavě. Beseda byla doplněna snímky různých masek a aktivit, které můžeme vidět právě během masopustu. Závěrem si pak děti vyrobily maškarní škrabošky, aby se tak připravily na úterní masopustní průvod městem, který jako každoročně uspořádala Městská knihovna Louny ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, Městem Louny, spolkem Lounští Lounským, Spolkem paní, dam a dívek a lounskou farností.

Tři menší průvody vyrazily v úterý 5. března, jeden od ZŠ J. A. Komenského, druhý z náměstí Rudé armády a třetí od Žatecké brány. Na Mírovém náměstí se spojily v jeden velký rej masek. Touto akcí se všichni pořadatelé snaží dětem připomenout lidové zvyky a tradice, například porážení kobyly, které je tradičním vyvrcholením masopustního průvodu. Děti mateřských a základních škol, studenti Třetího věku i široká veřejnost mohli vyrazit za doprovodu kapely a masek – nechyběl střapáč, kat, selky, vojáci, mušketýři, turek, laufer, žid, babka, řezník s kobylou a samozřejmě písař s rychtářem (samotným starostou města Loun, Pavlem Jandou). Všichni účastníci průvodu i ti, kteří se přišli jen podívat, byli tradičně pohoštěni místními institucemi a obchodníky.

Koblihy, boží milosti, koláčky, škvarkové placky, různé jiné dobroty, masky, hudba, tanec, zpěv a zábava to byl masopust 2019. Všem zúčastněným moc děkujeme a těšíme se nashledanou zase za rok.

 

Ilona Konířová, Jana Hrbková, MKL