Aktuality » Beseda o lounském knihovnictví

Beseda o lounském knihovnictví

Beseda o knihovně a knihovnících v Lounech je pokračováním série besed na témata první republiky v Lounech. Na besedě tentokrát promluvili hned tři řečníci.

Historik Bohumír Roedl se rozhovořil o prvním pokusu založit v Lounech veřejnou knihovnu už v 15. století, což byla na tehdejší dobu rarita. Seznámil studenty Třetího věku se všemi důležitými osobnostmi, které se zasloužily o provozování veřejné knihovny v Lounech, i s jednotlivými budovami, kde bývala v Lounech knihovna umístěna.

V době první republiky byl hlavním správcem lounské knihovny velmi vzdělaný a inspirativní knihovník pan Jaroslav Janík, který zásadním způsobem ovlivnil tehdy velmi mladé budoucí lounské výtvarníky – Kamila Linharta, Vladislava Mirvalda a Zdeňka Sýkoru. To bylo téma, které osvětlila všem přítomným manželka Zdeňka Sýkory – Lenka Sýkorová. Ta bádá a shromažduje informace související s touto lounskou trojicí umělců, kteří naše město proslavili daleko za jeho hranicemi.

Třetí přednášející – současná ředitelka knihovny Dagmar Kučerová – představila posluchačům koláž z fotografií z doby před rekonstrukcí knihovny. A to jak se toto nehostinné místo (bývalá soudní budova) proměnilo v přátelské prostředí Městské knihovny Louny. Pohovořila také o aktivitách knihovny, počtech návštěvníků i o velkém úsilí současného kolektivu knihovníků, který zabezpečuje provoz této instituce.

Knihovna už dnes ani zdaleka není jen místem půjčování knih a dalších médií. Do knihovny je možné vyrazit za kulturními a společenskými pořady, za vzděláním i informacemi. Přichází jak rodiče s malými dětmi, školní třídy, tak senioři studující v projektu Třetí věk. V plánu je i studium Druhého věku. Knihovna se v současné době stává hlavně, a především centrem pro setkávání komunity lounských občanů, a právě proto je dobře, že jí městské Zastupitelstvo umožnilo přestavbu a využití domu č. 1 přímo na hlavním náměstí.

 

Jitka Andrlová, MKL