Studenti oboru Tajemství Loun první republiky se sešli tentokrát přímo v prostorách loutkového divadla. Zasvěceným průvodcem studentů historií i současností divadla byl jeden z členů loutkářského souboru pan Jiří Hampl. Pro něj je, ač není zdejším rodákem, divadlo a jeho soubor srdeční záležitostí.
Beseda v loutkovém divadle
Samotná budova divadla má na svém kontě celou řadu prvenství. Byla postavena a uvedena do provozu jako první veřejná budova v Lounech po první světové válce. Tehdy se také stala prvním kamenným loutkovým divadlem v Čechách a toto prvenství má i v rámci Střední Evropy. Divadlo bylo tenkrát postaveno díky obětavé práci i osobnímu zadlužení členů jeho souboru.
Loutkářský soubor i divadlo jsou nedílnou součástí lounské historie. Nejdůležitější však je, že i v době, kdy jsou i malé děti vystaveny od útlého dětství nejrůznějším technickým vymoženostem, loutkářský soubor každou neděli odpoledne hraje divadelní představení pro nejmenší diváky. O představení je mezi dětmi a rodiči velký zájem.
Studenti vyslechli se zájmem nejen vyprávění o dějinách divadla i souboru, ale v závěru se mohli podívat i do zákulisí a podzemního skladu loutek a kulis. Ve výklenku v hledišti divadla byla besedě přítomna i loutka vytvořená podle podoby prvního principála Jana Treglera. Letos je to přesně 120 let, co jeho soubor sehrál první veřejné představení „Posvícení v Hudlicích“, kterým to vše začalo.
Jitka Andrlová, MKL