Aktuality » Cesta studentů Třetího věku do Pardubic za historií, architekturou a výstavou Andyho Warhola

Cesta studentů Třetího věku do Pardubic za historií, architekturou a výstavou Andyho Warhola

Pardubice, město s bohatou historií a moderní architekturou, nás ráno přivítalo zalité sluncem. Prohlídku historické části města jsme zahájili na Pernštýnském náměstí s nádhernými historickými budovami radnice, Krajské knihovny a Zelené brány i malebných uliček v jeho těsné blízkosti. Na pěší zóně v centru jsme navštívili i prvorepublikové pasáže s malebnými kavárnami a obchůdky s rozličnými rukodělnými výrobky i s proslulým pardubickým perníkem.

Vrcholem našeho programu byla společná návštěva Automatických mlýnů, stavby navržené proslulým architektem Josefem Gočárem. Jedinečná budova Winternitzových automatických mlýnů je postavená po vzoru babylonské Ištařiny brány ve stylu kubismu a rondokubismu. Stojí poblíž centra Pardubic na břehu řeky Chrudimky. Dříve sloužily jako významný potravinářský závod. Nyní prošly citlivou rekonstrukcí a ožily jako kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Prohlídka této unikátní stavby nás zavedla až do útrob původních obilných sýpek, do rozsáhlé společenské místnosti nad nimi i na terasu na vrcholu budovy, odkud byl nádherný výhled na město.

V sousedství budovy Automatických mlýnů stojí moderní novostavba Gampa – Galerie města Pardubic. Zde jsme navštívili polytechnické vzdělávací centrum Sféra, které nabízí netradiční formy vzdělání a propojuje vědu, moderní technologie a tradici regionálních řemesel.

Nenechali jsme si ujít výstavu slavného amerického výtvarníka se slovenskými kořeny Andyho Warhola, která momentálně probíhá v Gočárově galerii v Automatických mlýnech. Z muzea v Medzilaborcích byla do Pardubic zapůjčena část sbírky tohoto celosvětově uznávaného umělce pop artu. Měli jsme tak jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči originály raných kreseb, ale i populární cyklus portrétů Marylin Monroe, tištěný výraznými barvami technikou sítotisku. Na výstavě byly přítomny nejen fotografie, tištěné osobní portréty mistra, ale i jeho vosková figurína či kožená bunda, kterou nosil.

Slunce svítilo ještě, když jsme v pozdním odpoledni nasedali na zpáteční cestu do autobusu směrem do Loun. Odjížděli jsme plní nových informací a příjemných zážitků, které v nás ještě dlouho doznívaly.

 

Jitka Andrlová, Věra Benešová a MKL-AI Content