Aktuality » Katalog Nejlepší knihy dětem

Katalog Nejlepší knihy dětem

Již podeváté vyšel výroční katalog Nejlepší knihy dětem a stejně jako v předchozích ročnících nabízí kurátorský výběr toho nejnápaditějšího, co se v posledním roce na českém knižním trhu v oblasti původní tvorby pro děti a mládež urodilo. Zájemci si mohou katalog stáhnout v elektronické podobě - https://www.nejlepsiknihydetem.cz/.

Při výběru z bohaté nakladatelské produkce autoři katalogu samozřejmě primárně uplatňovali estetická kritéria, zároveň se však snažili, aby kolekce byla pestrá, aby v ní byly knihy pro všechny věkové kategorie, poezie, próza i knihy naučné, aby nechyběly obrázkové knihy ani komiksy, jejichž produkce je v posledních letech čím dál početnější a kvalitnější.

Tituly jsou seřazeny podle věku čtenářů, jimž jsou určeny - jako první je tedy ve výběru kniha Marky Míkové Rýmovačky opičí, která svými nápady a barevnými ilustracemi zaujme už nejmenší čtenáře, jako poslední pak naučná kniha o urbanismu Město pro každého od Osamu Okamury, kterou by si měli přečíst nejen dospívající, ale i jejich rodiče a prarodiče - dozví se mnoho o městě, kde možná žijí, i o tom, jakým potížím a výzvám jejich město čelí nebo čelit bude, a jak to celé řešit.

Při věkovém rozřazení se někdy postupovalo podle nakladatelského doporučení, jindy se spoléhalo na vlastní odhad. Neberte tedy prosím tuto kategorizaci příliš přísně: každý dětský čtenář je jiný, jinak vyspělý, a co může být pro jednoho složité, pro stejně starého kamaráda už působí naopak infantilně.