Studentky Třetího věku oboru tradiční slovanská výšivka se ve středu 18. května setkaly na závěr letního semestru v budově Oblastního muzea v Lounech. Zde na ně čekal lektor Martin Vostřel, který pro ně měl připraveno mnoho informací o historii českých krojů obecně, ale zároveň pohovořil i o pozoruhodné historii tzv. lounského kroje.
Návštěva studentek Třetího věku v lounském muzeu
„Tento kroj byl vytvořen ve 20. letech 20. století. Paní Zlata Husáková, která se zasloužila o jeho novou etapu, odkázala městu několik krojů včetně doplňků. Město kroje předalo do sbírek muzea,“ doplnil Vostřel.
Studentky dostaly příležitost si na tyto vzácné exponáty dobových čepců, vyšívaných zástěr, nabíraných rukávů s paličkovanými krajkami i zdobených a vyšívaných bot ke kroji nejen důkladně prohlédnout, ale i zhodnotit kvalitu použitých materiálů. Studentky ocenily nejen pracnost a vkus, se kterým byla moderní varianta lounského kroje před sto lety vytvořena. Jejich bystrým očím neunikl ani fakt, že je o kroje v Oblastním muzeu bezvadně postaráno a všechny textilie jsou na svůj věk ve velmi dobrém stavu. Při přednášce se také seznámily s restaurátorkou Markétou Kynclovou, která v muzeu věnuje nejen krojům velkou péči.
Pro studentky to bylo výjimečné zakončení letošního školního roku. Celý rok chodily na společná setkání a vyšívaly ve škole i doma. Jejich práce jsou teď k vidění na výstavě v Městské knihovně Louny do konce června.
Jitka Andrlová, MKL