Aktuality » Poetický víkend v lounské knihovně

Poetický víkend v lounské knihovně

Uplynulý víkend patřil v lounské knihovně poezii. Konaly se zde dvě postupové recitační přehlídky. V sobotu 25. března Louny, Poeticky! 2023 – krajská postupová přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie Ústeckého kraje s výběrem na národní festival Wolkrův Prostějov 2023, v neděli 26. března Dětská scéna 2023 – oblastní přehlídka dětských recitátorů ze základních a uměleckých škol lounského okresu s postupem na krajskou přehlídku Dětská scéna 2023.

Po slabším loňském ročníku, který byl ovlivněn pokračujícím menším zájmem o podobné aktivity z doby covidové, se letošní čísla vrátila zpět k úspěšným rokům před pandemií. Na Louny, Poeticky! se přihlásilo 15 sólových recitátorů ve 3 kategoriích a 2 soubory divadla poezie. Své texty předkládali odbornému lektorskému sboru ve složení Renata Vordová, Dominika Prokopová a Jan Anderle.

Na červnovou národní přehlídku v Prostějově (13. – 17. 6.) postoupili: Mia Černa, Sofie koumarová a Leontýna Líbová z 1. kategorie a Petra Vlaišová z 2. kategorie. Ocenění lektorského sboru získala Kamila Štropová za interpretaci textu Natálie Kocábová Sráč.

Nedělní oblastní kolo se neslo v podobném duchu přátelského inspirativního setkání. Lektorský sbor ve složení Dominika Prokopová, Oksana Kapanová a Jana Hrbková ocenil přímým postupem na krajské kolo recitátory Matěje Petráně, Štěpána Kováře a Jakuba Mikulu. Čestné uznání za přirozený projev obdržela Nina Rážková z nejnižší kategorie.

Obě přehlídky se tradičně konaly v prostoru volnočasového zařízení pro rodiče s dětmi Klub(ovna) Luna na náměstí Zschopau. Nově se letos zde bude odehrávat i krajské kolo dětské recitace Dětská scéna Louny 2023 o víkendu 22. – 23. dubna. Krajská přehlídka dětského divadla Ústeckého kraje s postupem na celostátní přehlídku ve Svitavách bude o dva dny dříve ve Vrchlického divadle 20. – 21. dubna. Obě přehlídky jsou veřejnosti přístupné a vstup na ně je zdarma.

Zmíněné přehlídky jsou i letos zastřešeny národní informační a poradenským střediskem pro kulturu NIPOS-ARTAMA, které přehlídky podpořilo i finančně. Poděkování za finanční podporu patří také Ministerstvu kultury.

 

Ondřej Kunc, MKL

 

Fotogalerie - Louny, Poeticky! 2023

Fotogalerie - Dětská scéna 2023 - oblastní kolo