Aktuality » Poezie není nuda

Poezie není nuda

Každoročně se začátkem listopadu desítky měst stávají místem, kde probíhá festival „Den poezie“. Koná se na počest narození Karla Hynka Máchy již od roku 1999. Navzdory názvu jde o čtrnáct dnů, které různé organizace věnují aktivitám přibližujícím svět poezie široké veřejnosti. A Městská knihovna Louny u toho nemohla chybět.

V rámci 25. ročníku festivalu „Den poezie“ připravila lounská knihovna pro své náctileté návštěvníky mimořádné setkání s názvem „Slam poetry vs. show!“. Pozvání přijali: Thea (Thea Sedmidubská), Dave (David Bolech) a Lef L´Leviatan (Jan Rosenthaler) – finalisté Mistrovství ČR ve slamu. Přestavením tohoto specifického uměleckého žánru knihovna dětem nabídla jinou – zajímavou cestu k poezii.

Během dvou pořadů tito performeři představili téměř 200 návštěvníkům své autorské texty. Skvěle s nimi komunikovali, aktivně je zapojili do bodování jednotlivých vystoupení, a hlavně předali spoustu pozitivní energie. Slam poetry je něco mezi divadlem a přednesem poezie. Důležitá je mimika, výraz, pohyb, rytmus i improvizace. Holky a kluci teď vědí, že jde o experimentální poezii, kdy se performeři zaměřují na to, co a jak nám sdělují. Někdy se do textů dostanou i vulgární slova, ale jak bylo řečeno – je to jen součástí vystoupení a projevení emocí.

A co říci závěrem? Atmosféra setkání byla skvělá a mladí návštěvníci odcházeli pobaveni a zaujati. Stanovený cíl byl naplněn – poezie se dostala mezi holky a kluky plnou měrou.

 

Jana Hrbková, MKL