Aktuality » Pohár tří královských měst

Pohár tří královských měst

Tak to máme konečně za sebou. Po skoro roční přípravě, proběhla včera lounská část Poháru tří královských měst. Takřka stovka modelářů předvedla veřejnosti na 300 plastikových modelů a 150 modelů z papíru. Před papíráky jsme smekli. To už nejsou modely, co známe z ABC. Dnešní papírové stavebnice se od plastikových, ve výsledku, moc neliší.

Součástí akce byl Kamikaze cup. Čtyři „sebevrazi“ se snažili, v časovém limitu sedmi hodin, postavit model co nejlépe. A bylo vidět, že kluci umí. Modely Fokkera D. VII se povedly. Po odjezdu části modelářské obce do Obrnic na návštěvu k Eduardovi, se vrhla do práce komise rozhodčích, která vybírala nejlepší modely ve vyhlášených kategoriích. Rozhodně tuhle práci jsem jim nezáviděl. Bylo z čeho vybírat.

Když už jsme u Eduarda. Ten tu předvedl zkušební výlisky čtvrtkového Mustanga. Podle toho, co jsem měl možnost vidět, tak se mají modeláři na co těšit. Pak už jen připravit vyhlášení výsledků, předat ceny, rozloučit se s přáteli, popřát jim šťastnou cestu domů a letošní ročník této, stále populárnější soutěže, končí. Pak už jen zbývá uklidit pavilon, včetně okolí, a těšit se na další akci v Lounech v roce 2022. Máme na co navazovat, neboť letošního modelářského klání se, kromě našich modelářů, zúčastnili modeláři z německých Drážďan a italského Janova.

Pokud mám akci hodnotit z našeho, modelářského, pohledu, tak největším kaufem, bylo uspořádat tuto akci v těchto prostorech. Poprvé za celou dobu, co se pohybuju kolem modelářských soutěží, si nikdo nestěžoval na světlo a vzduch. Naopak. Tolik chvály na práci našich předků (pavilon se stavěl v třicátých letech minulého století), jsem dlouho neslyšel. Velké výstavní prostory, místa pro prodejce a kavárna s terasou a to všechno zasazené v prostředí nádherného parku, to prostě nemá chybu. Chybou by bylo tento výstavní prostor pro modelářské akce nevyužívat.

Na závěr bych chtěl poděkovat Městské knihovně Louny, především paní ředitelce, za možnost, pořádat tuto akci v tak nádherných prostorech, firmě Eduard za sponzoring akce a všem, kteří nám umožnili tuto akci zdárně připravit.

A nyní drobet statistiky:

Akce se zúčastnilo 94 vystavujících modelářů, kteří předvedli veřejnosti 304 modelů z plastiku, ve všech standartních měřítcích. Dále se akce zúčastnilo 5 modelářů, kteří se pochlubili 132 kusy papírových modelů. Co se vystavujících týče, tak ti se rekrutovali ze 16 domácích modelářských klubů a dvou zahraničních: EPMC Dresden a La Centuria Genova (IT). Sedm dalších účastníků bylo neregistrovaných a přijeli sólo. Výstavu si prohlédlo cca 250 osob z řad místních a návštěvníků města.

Hodnocení akce:

Dodneška jsme nezaregistrovali žádný negativní ohlas. Zaznamenáváme od nekritického obdivu po střízlivé hodnocení. Mezi ty nekritické, které musíme tlumit, jsou návrhy na uspořádání E-dayie (největší modelářská akce v ČR). Bylo by to hezké, ale 1500 modelů by se do pavilonu nevešlo a výstaviště by nebylo schopné kapacitně strávit několik tisíc návštěvníků během pár hodin, kdy tahle akce probíhá. Zástupci zúčastněných klubů děkují za skvělé podmínky, přátelskou atmosféru a bezkonkurenčně nejlepší prostředí pro takové akce.

Takže akce se vydařila a můžeme se těšit na rok 2022, kdy by měla v Lounech opět proběhnout.

 

S díky a pozdravem

Jaroslav Rankl

 

Fotogalerie