Aktuality » Siberia – život na Sibiři

Siberia – život na Sibiři

V pátek 6. března v rámci celostátní akce „Březen – měsíc čtenářů“ proběhla v MKL další zajímavá beseda z cyklu „Lounští cestovatelé sobě“.

Tentokrát se zájemci o cestování podívali na Sibiř. Přednášejícím byl Martin Wágner, profesionální fotograf, který se zaměřuje především na černobílou dokumentární fotografii. Poprvé v sedmnácti letech navštívil země bývalého Sovětského svazu. Od té doby se tam vrátil čtyřicetkrát. Postupně pobýval u sibiřských starověrců, pastevců sobů i velrybářů na Čukotce, poznal život v pravoslavném klášteře i práci vulkanologů na Kurilských ostrovech. Fotografoval transsibiřskou magistrálu, místa bývalých gulagů či těžbu ropy na Sachalinu. Na Sibiři též poznal svou budoucí ženu Světlanu. Opakovaně získal ocenění v soutěži Czech Press Photo a zorganizoval řadu samostatných výstav doma i v zahraničí. O svých cestách na Sibiři vydal i knihu Siberia, kde najdete jeho nejlepší záběry ze 40 000 fotografií, které tam pořídil a na kterých se snaží dešifrovat tajemství Sibiře i lidské existence.

První část přednášky zavedla posluchače na Ural a do Chantymansijského autonomního okruhu, který se rozprostírá v západní Sibiři. Pak následovalo promítání dokumentárního filmu z okolí Krasnojarského kraje. Na závěr posluchači zhlédli fotografie z dálného východu Sachalinu, Kuril, Kamčatky a Čukotky. Celou besedu doprovázelo poutavé vyprávění a odpovídání na dotazy posluchačů. Celý večer proběhl v příjemné atmosféře a všichni odcházeli plni dojmů.

 

text a foto Ilona Konířová