Aktuality » Studenti Třetího věku podnikli cestu do Hradce Králové nejen za Janem Kotěrou

Studenti Třetího věku podnikli cestu do Hradce Králové nejen za Janem Kotěrou

Exkurze předmětů Louny za první republiky a Kaleidoskop zajímavostí tentokrát zavedla studenty za památnými místy Východočeského kraje.

V dopoledních hodinách obdivovali čerstvě zrekonstruovaný zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. V jeho velmi pěkně upravených prostorách se seznámili s jeho historií a zakladateli – českým šlechtickým rodem Vchynských později přejmenovaných na Kinské.

Hlavním cílem výpravy byl ovšem „salon republiky“ jak se říkalo Hradci Králové v prvorepublikové době a především Muzeum Východních Čech. Jeho budovu postavil, v Lounech dobře známý, zakladatel moderní architektury v Čechách Jan Kotěra. Muzejní pedagogové provedli studenty i pro běžného návštěvníka nedostupnými prostory budovy a zároveň barvitě vylíčili Kotěrovu neústupnost a snahu vybudovat co nejkrásnější muzeum i přes nedostatek financí.  Poutavě pak představili i současnou velmi zdařilou muzejní expozici o vývoji města Hradce Králové. Pro studenty byla velkým zážitkem i poslední velká místnost expozice, ve které kurátoři muzea postavili maketu tehdejší ulice včetně kavárny, koloniálu, módního salonu a několika výloh s dobovým vybavením. 

Zlatým hřebem pak byla možnost navštívit výstavu Míly Fürstové Taj jemnosti aneb Návraty domů. Její jemná grafická práce a volná tvorba s papírovou koláží sklidila u studentů velký obdiv. K vidění byla i celá řada jejích vynikajících knižních ilustrací.

Po krátké procházce po nábřeží směrem k autobusu nás spokojení studenti zasypávali dotazy. „… Kam se pojede příště…? „

 

Jitka Andrlová a Věra Benešová, MKL