Aktuality » Studenti Třetího věku v Galerii Zdeněk Sklenář v Praze

Studenti Třetího věku v Galerii Zdeněk Sklenář v Praze

Již od roku 2016 mají studenti projektu Třetí věk Městské knihovny Louny možnost navštěvovat obor Zdeněk Sýkora v souvislostech. Jeho lektorkou je ta nejpovolanější: jeho manželka i spolupracovnice paní Lenka Sýkorová, která s velkou láskou opatruje odkaz Zdeňka Sýkory. Studenti tohoto předmětu tak mají jedinečnou příležitost dozvědět se nejen o zásadních životních událostech, ale hlavně o souvislostech jeho mimořádné tvorby, která tohoto lounského rodáka proslavila po celém světě.

Na závěr letošního letního semestru byli studenti se svojí lektorkou pozváni panem Zdeňkem Sklenářem do prostor galerie v Mikulandské ulici v Praze na mimořádnou výstavu velkých jmen českého výtvarného umění. Vystavována zde jsou raná díla Václava Boštíka, serigrafie detailů z velkoformátových obrazů Létání od Zdeňka a Lenky Sýkorových a nejnovější tvorba současného malíře Davida Hanvalda.

Na výstavě nás, studenty, přivítal pan Zdeněk Sklenář, synovec a jmenovec vynikajícího českého malíře a grafika. S velkým zaujetím nás provedl nejen výstavou, ale seznámil nás i s malířem Davidem Hanvaldem, který rád čerpá inspiraci napříč dějinami umění a jedním z jeho inspiračních zdrojů je i tvorba Zdeňka Sýkory, s nímž se osobně setkal v roce 2005 při realizaci velké malby Létání v budově Řízení letového provozu v Jenči. Byli jsme svědky setkání Lenky Sýkorové, spolutvůrkyně díla, současného autora Davida Hanvalda, který vzdává hold tomuto Mistrovi, s osvíceným galeristou Zdeňkem Sklenářem, jenž vytvořil prostor pro toto setkání. Se spolužáky jsme se shodli, že to byl nezapomenutelný a mimořádný zážitek.

Pro úplnost je nutné dodat, že odpoledne nám byla paní Lenka skvělou průvodkyní i v Muzeu Kampa, kde jsme navštívili rozsáhlou výstavu celoživotního díla malíře Jiřího Sopka. A nemohli jsme si samozřejmě nechat ujít ani výstavu Vladislava Mirvalda v galerii Millennium na Malé Straně, jejíž návštěvou jsme zakončili nádherný den plný umění.

 

Jitka Andrlová, MKL