Letošní rok se spojila Městská knihovna Louny s Mateřskou školou Fügnerova a dopadlo to skvěle. Děti s pomocí paní učitelek a paní kuchařky připravily mnoho dobrot. Domácí pomazánky, muffiny, houstičky, palačinky nebo sušenky. Společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin jsme dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky.
V Lounech se lidé potkali na dvorku knihovny na Férové snídani na podporu pěstitelů již po desáté
Novinou letošního roku byl nápad kolegy Martina Chovance – Pokojovkový swap – jedná se o výměnu pokojových rostlin. Tato iniciativa vznikla na podporu znovuotevření Semínkovny & Lógrovny v Občerstvení a Sociálně terapeutické dílně Jeroným.
Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Férové snídaně se pořádají celorepublikově od roku 2011. Na akcích se dosud setkalo a posnídalo zde na podporu pěstitelů přes 59 000 účastníků. Akce se konaly v téměř 400 městech a obcích po celé ČR. Nejaktivnější v pořádání akcí jsou v Brně, kde se společně snídalo dosud již na 20 místech. V Lounech se letos snídalo na dvou místech – na dvorku knihovny a v Pivním baru Zichovec.
„Fairtrade je nejen certifikační systém, ale i globální hnutí propojující pěstitele a spotřebitele. Lidé na Férové snídani dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ své kávy nebo čokolády. Když si koupíte potravinu, nebo například látkou tašku s logem Faitrade, víte, že pěstitel dostal za svou práci férovou cenu, na viděnou 10. Května 2025“ shrnuje Karolína Homonai – knihovnice lounské knihovny a organizátorka lounské férové snídaně.
knihovna