Aktuality » Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera

Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera

Pět skupin studentů Třetího věku předmětu Louny v době první republiky z Městské knihovny Louny postupně navštívilo výstavu Oblastního muzea v Lounech Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera. Výstavou je provázel kurátor výstavy Martin Vostřel.

Už samotná výstava desítek fotografií černobílých, barevných i přímo panem Goszlerem kolorovaných je velmi cenným zdrojem obrazových informací o městě Louny a okolí na konci předminulého a počátku minulého století. Kromě toho je i nesmírně krásnou podívanou na skutečně mistrovskou fotografickou práci nadšeného fotografa a turisty, který prochodil i s dobovým fotoaparátem blízké i vzdálenější okolí Loun.

Vyprávění Martina Vostřela bylo velmi poutavé a přednesené s osobním zaujetím pro věc. Nad datováním fotografií, pojmenováváním osob či hledáním míst, kde byly fotografie pořizovány, strávil mnoho času a měl tedy mnoho co sdělit. K úspěšnému vyřešení otazníků okolo fotografií mu velmi pomáhalo, že má, stejně jako autor fotografií pan Goszler, velkou vášeň pro turistiku. Díky tomuto koníčku se mu podařilo najít místa zachycená na fotografiích často před více než sto lety, ač tato místa dnes už vypadají většinou úplně jinak.

Martin hbitě přizpůsoboval výklad zájmům studentů i jejich znalostem regionu a přednáška byla pro každou skupinu, jak se říká „šitá přímo na míru“. Jeho výklad společně s výstavou byl pro studenty jedinečným zážitkem. Oblastní muzeum v Lounech například i těmito přednáškami spolupracuje s Městskou knihovnou Louny na projektu Tajemství první republiky a jeho pracovníkům za to patří velký dík.

 

Jitka Andrlová, MKL