Druhý věk » Předměty » KYBERBEZPEČNOST

KYBERBEZPEČNOST

NOVINKA pro školní rok 2024/2025.

 

Lektor:

Jan Bufka

 

Termíny výuky:

31. 10., 28. 11., 9. 1., 6. 2.

17.30 - 19.30 hodin v kongresovém sále knihovny

 

Anotace:

Přehled aktuálních témat ze světa kybernetické bezpečnosti. Lektor se v cyklu přednášek zaměří na ochranu soukromí v online světě, bezpečnost přihlašování, mobilní zařízení a jejich rizika, novodobé taktiky online útočníků, rizika spojená s instalací software do počítačů a jiných zařízení.

Přednášky budou doplněné o reálné zkušenosti a diskuzi.

 

Časová dotace:

  • frekvence: 1x měsíčně (4 přednášky)
  • délka přednášky: 2 hodiny
  • maximální kapacita ve skupině: 33 studentů

 

Jednotlivé hodiny:

1. seminář (31. 10.)

Jak bezpečně zacházet s přihlašovacími údaji. Moderní způsoby přihlašování, odolné vůči běžným taktikám útočníků, jak přihlašovací údaje odcizit a zneužít. Běžné způsoby, jak útočníci kradou a zneužívají identity a data (phishing, quishing, vishing, infostealer).

Nejběžnější scénáře reálných útoků na soukromý i státní sektor (ransomware, BEC, DDoS, atp.). Jak probíhají útoky na úrovni zneužití dodavatelského řetězce, příklady z praxe.  

 

2. seminář (28. 11.)

Mobilní zařízení a jejich rizika, zranitelnosti. Porovnání platforem iOS vs. Android a jejich alternativy. Přehled nejběžnějších metod útočníků, jak kompromitovat mobilní zařízení. Co dělat v případě napadení, odcizení, ztráty. Metody zabezpečení mobilních zařízení.

Zařízení IoT, chytré domácnosti, auta, domácí asistenti a v čem spočívají jejich rizika.

Právo v IT, co přináší nový zákon o kybernetické bezpečnosti, koho se týká.

 

3. seminář (9. 1.)

Novodobé taktiky útočníků, deepfake, impersonalizace s využitím umělé inteligence. Jak umělá inteligence mění pravidla hry a její obecná rizika.

Ochrana soukromí v online světě. Ochrání nás šifrování přenosu dat a jak to vlastně funguje? Kam se data ukládají a co na to legislativa GDPR. 

Jaké jsou běžné praktiky technologických firem jako Google, Meta, Apple, Microsoft. Co se děje na pozadí při surfování po internetu. Jakou cenu mají naše online profily. Medializované případy zneužití osobních údajů. 

Jaké jsou možnosti ochrany soukromí a alternativy k nejznámějším službám, jako je Gmail, WhatsApp, Google atp. Nástroje sledování, které využívají bezpečnostní složky.    

 

4. seminář (6. 2.)

Rizika spojená s instalací software do počítačů a mobilních zařízení. K čemu mohou získat útočníci přístup, jak vypadá databáze odcizených uživatelských údajů.

Vrstvy internetu. Darknet / darkweb – temná strana internetu. O jaký online prostor se jedná, největší rizika, jak vznikl a k čemu je využíván, co si tam můžete koupit a jak se tam podívat.  

Jaké základní principy ochrany používat a jak předcházet kompromitaci svého zařízení.

 

Cena kurzu: 450 Kč / semestr


Změna lektora či hodinové dotace vyhrazena.