Umění 20. století - NOVINKA
NOVINKA PRO ŠKOLNÍ ROK 2026/2027.
Předmět pro studenty 1. - 5. ročníku.
Lektor*ka:
Anotace:
Cílem cyklu přednášek naplánovaných na dva semestry je seznámit účastníky s moderním uměním 20. století, s jeho zrodem a vývojovými proměnami. Budou se podrobněji věnovat jednotlivým uměleckým směrům a jejich představitelům.
V jednotlivých lekcích lektorka chronologicky představí všechny důležité výtvarné umělecké směry konce 19. a začátku 20. století (impresionismus, expresionismus, kubismus, fauvismus, konstruktivismus, suprematismus, surrealismus ad.). Samozřejmě se bude podrobně zabývat nejdůležitějším mezníkem vývoje umění 20. století – zrodem abstrakce v roce 1912. Dále připomene významnou etapu moderního umění od konce padesátých let a jeho celosvětový rozmach v letech šedesátých (informel, tašismus, konkrétní umění, op-art, kinetismus, minimal-art, land-art, instalace, video-art, computer-art a mnoho dalších). Na konci semestru se bude věnovat také aktuálním tendencím umění současného, u nás i v zahraničí.
Absolvování cyklu přednášek by mělo účastníkům pomoci orientovat se v moderním umění a nalézt si k němu vlastní cestu.
Součástí cyklu přednášek budou také návštěvy výstav a komentované prohlídky.
Časová dotace:
- frekvence: 1x měsíčně (4 přednášky za semestr)
- délka přednášky: 2,5 hodiny
- rozsah předmětu: 1 rok
- maximální kapacita v jednotlivých ročnících: 33 účastníků
Cena 200 Kč / semestr
Změna lektorky či hodinové dotace vyhrazena.
