Třetí věk » Články » Karlovarsko s třetím věkem

Karlovarsko s třetím věkem

Studentky a studenti třetího věku při Městské knihovně Louny oboru českopis absolvovali druhou letošní exkurzi po Čechách. Po Plzeňském kraji navštíveného v září byl na řadě Karlovarský kraj.

V pátek 24. listopadu v ranních hodinách jsme vyjeli směrem za Karlovy Vary do okresu Sokolov, kde jsme navštívili malou vísku Chlum sv. Máří, kde stojí poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdalény, jehož autorem je barokní stavitel Kryštof Dientzenhofer. Druhou zastávkou byl skanzen Doubrava poblíž Lipové u Chebu. V tomto ojediněle zachovaném a perfektně zrekonstruovaném hrázděném statku chebského typu jsme mohli shlédnout expozici původního zemědělského nářadí, nástrojů a lidového nábytku Chebska z 18., 19. a 20. století.

Odpoledne již patřilo Mariánským Lázním. Nejprve jsme vystoupali nad lázeňské město do Parku Boheminium, kde se nachází na šedesát maket významných stavebních a technických památek České republiky v jednotném měřítku 1:25, jako jsou Karlštejn, Český Krumlov, rotunda na Řípu či Rustlerův statek v Doubravě navštívený tentýž den. Na závěr exkurze se studenti mohli projít po mariánské kolonádě či osvěžit se místními léčivými prameny.

Dalšími českopisnými exkurzemi budou v letním semestru ty do Libereckého a Královehradeckého kraje.

 

lektor Ondřej Kunc

 

Fotogalerie