Třetí věk » Články » Školní rok 2011 / 2012 » Návštěva Muzea Kampa

Návštěva Muzea Kampa

Ve středu 25. dubna 2012 studentky Třetího věku oboru Umění tady a teď pod vedením lektorky Věry Pokorné navštívily Muzeum Kampa v Praze – nadace Jana a Medy Mládkových, kteří sbírku tvořili s přesvědčením, že vydrží-li kultura, přežije národ.

V muzeu je jedna z největších sbírek Františka Kupky, zahrnující studie, akvarely, pastely, olejomalby od studentských let až po abstraktní tvorbu. Je to celkem asi 200 děl.

Celou jeho expozici provází díla Otty Gutfreunda, nejvýznačnějšího českého sochaře z 1. poloviny 20. století. Jsou tu do bronzu odlité kubistické práce. Jeho krátký život skončil tragicky ve věku pouhých 38 let. Kromě těchto dvou umělců jsou v muzeu vystavena díla Evy Kmentové, Olbrama Zoubka, Čestmíra Sušky, Karla Malicha, Adrieny Šimotové, Aleny Kučerové, manželů Janouškových a jiných. Tito umělci tvořili z kovů, drátu a skla. Krásná je práce Vladimíra Kopeckého nazvaná Diagonála.

Úchvatná je též práce Václava Cíglera, která představuje spojení prostoru, světla, vody a člověka, umístěná na terase muzea.

Jelikož bylo ten den nádherné počasí, prošly jsme se okolo Vltavy Kampou, poseděli v malebné kavárničce pod Petřínem U Knoflíčků na dobré kávě a dortíčku.

Celá cesta byla provázena mluveným slovem, kterým se nám lektorka snažila přiblížit to, co jsme viděli, podělila se s námi o své znalosti Kampy, Malé strany, různé zážitky a kuriozity, za což ji velice děkujeme.

 

studentka Marie Dutá

 

Fotogalerie