Třetí věk » Články » Školní rok 2012 / 2013 » Odborná porota a diváci ve vzácné shodě

Odborná porota a diváci ve vzácné shodě

Divadelní soubor Třetí věk Louny přiváží z Wolkrova Prostějova dvě vzácné ceny – Cenu diváka a Cenu poroty s nominací na Jiráskův Hronov!
56. přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie se konala od 11. do 15 . června v Prostějově, na přehlídku postoupili z krajských kol recitátoři sólisté (pro ty přehlídka žatvou končí) a divadla poezie (ty usilují o nominaci na národní přehlídku v Hronově).

Lounské herečky přivezly na přehlídku autorskou hru „Stáří není pro zbabělce“ a nadchly publikum i odbornou porotu.

„Skupina starších dam vstoupila do vln bazénu velmi nebezpečného, do vln autorské osobní výpovědi. V jejich případě bychom předpokládali výpověď o problémech stařeckosti, o světě opuštěnosti a bezvýchodnosti. Ale tyto dámy nejsou žádní zbabělci, ve vlnách plavou lehce a nepotopí se, jsouce nadlehčovány životním elánem, humorem a moudrostí. A za to, že jejich plavba není dramatem Titaniku, ani plácáním v kaluži, může záchranný kruh, jež jim nafoukla jejich režisérka Renata Vordová. Jako jejich výplň použila jejich vlastní slova, příběhy a životní útržky, uspořádala je do výborně sepsaného scénáře,“ napsala porotkyně Ema Zámečníková.

Divadelní zkratka, prvky absurdního dramatu, dokonalá práce s rekvizitou a k tomu banální hra „na pravdu“, a hlavně naprostá uvěřitelnost výpovědí přesvědčila diváky i porotu. Divadlo Point doslova praskalo ve švech, na holky z Loun byli zvědaví nejen kolegové-divadelníci, ale i Prostějovští, kteří soubor dobře znají. Třetí věk Louny byl na přehlídce již potřetí. V roce 2009 s představením Včera se mi zdálo (Cena diváka a Cena poroty s nominací do Hronova), v roce 2011 s představením A modrý z nebe byste nechtěli? (Cena diváka a Zvláštní cena poroty za autentickou reflexi 20. století s jedinečným osobnostním vkladem).

Divadelní soubor Třetí věk Louny je součástí projektu Třetí věk, který funguje při lounské knihovně od roku 2006. Soubor byl založen v roce 2008, od počátku pod vedením režisérky Renaty Vordové. V současné době má na repertoáru tři autorské hry. K šesti zakládajícím členkám souboru – Věře Rücklové, Růženě Horákové, Míle Kernerové, Anně Šťastné, Heleně Hajné a Evě Venclíkové se přidala Zinaida Tyburcová, Anna Železná a služebně nejmladší Hana Dvořáková. Technicky soubor zabezpečuje Petr Kučera a Arnošt Hajný a jako produkční Dagmar Kučerová. Finanční podporu pak poskytuje OS Lounští Lounským.

Pro lounské diváky mimořádně uvede soubor hru příští úterý 25. června v 18:00 hodin na domácké scéně Klub(ovny) Luna.

 

Dagmar Kučerová, produkční

 

Fotogalerie