Třetí věk » Články » Školní rok 2013 / 2014 » Koštické poznávání

Koštické poznávání

Dne 13. března jsem se s dalšími studenty druhého ročníku vlastivědy zúčastnila návštěvy obce Koštice nad Ohří. Z Loun jsme odjížděli vlakem v 8:20 ze zastávky Louny – střed směrem na Českou Lípu, abychom vystoupili v Košticích. Naše první návštěva byla na farmě „Karfíkův dvůr“. Jedná se o rodinný lihovar, který rodina Novákova provozuje od roku 1999. Pan Novák nás provedl lihovarem a podal nám podrobný výklad práce v palírně, potom jsme měli možnost ochutnat z jejich širokého sortimentu (Calvados, Koštická medovina, různé druhy moštů a destilátů apod.), který si může každý zakoupit v jejich prodejně.

Další věcí, kterou farma provozuje je půjčovna jízdních kol a lodí včetně kompletní turistické výbavy. Pro nejmladší nabízí komfortní dětský přívěsový vozík na kolo a dětskou cyklosedačku, z lodí jsou to kanoe a plastové pramice. Pro zdraví provozuje rodina Novákova hiporehabilitační, rekondiční, regenerační a masérské služby. Je toho hodně co rodina Novákových nabízí a těší se na každou návštěvu, která k nim zavítá. S Karfíkovým dvorem bych se rozloučila jejich výroky napsané v hale palírny:

„Destilát z Koštic je základ zdraví, ženám svírá, mužům staví.“

„Více než sto let žije, kdo destiláty z Koštic pije.“

„Kdo destilát z Koštic okusí, k doktorovi nemusí.“

 

Další prohlídkou Koštic byl Ortův mlýn, kde nás provedl pan Kindl. Mlýn zakoupili bratři, kteří zde provozují malou vodní elektrárnu a postupně mlýn renovují jak budovu, tak její okolí i s břehy řeky Ohře. Jejich vizí je využít prostory Ortova mlýna na výstavu veteránů aut a motorek. Část mlýna bude upravena na obytné prostory pro rodinu.

Dále nás obcí provázela paní Hellerová, která nám ukázala a pověděla o různých stavbách v obci, jako jsou kostel sv. Antonína Paduánského, postaveného roku 1752, který se postupně opravuje, základní a mateřská škola, dětské hřiště a historické domy obce. V obci pracují různá sdružení, která zajišťují kulturní akce, jako např. Vožekovo sdružení, TJ Sokol, Koštická omladina, Mateřské centrum nebo Ženy v akci.

Návštěvu obce jsme zakončili v malém muzeu, kde je možnost vidět, jak se dříve bydlelo na vesnici – dobový nábytek, nádobí, hračky, obrazy, oblečení, fotografie. Také jsme viděli kroje jak dospělé, tak dětské, které se dříve nosily.

Obec pro spoluobčany vydává každý měsíc Koštický zpravodaj, kde je vypsána veškerá činnost v obci v daném měsíci. Obec dostala Bílou stuhu 2011 za práci s dětmi a mládeží, Modrou stuhu 2010 za společenský život a byla vyhlášená Vesnicí roku 2012 Ústeckého kraje.

Domů jsme odjížděli vlakem ve 14:00 hodin a byli jsme všichni spokojeni a nadšeni z prohlídky obce.

 

studentka Marie Hartinová, 2. ročník